prof. dr. Gjyle Mulliqi-OSMANI

Ėshtė doktoreshė e Shkencave mjekėsore, profesoreshė e lėndės Mikrobiologji mjekėsore nė Fakultetin e Mjekėsisė, e punėsuar nė Institutin Kombėtar pėr Shėndetėsi Publike dhe themeluese e laboratorit privat MIKROBIOLOGJIA nė Prishtinė.

Gjimnazin e ka mbaruar nė Pejė, ka studiuar, specializuar, magjistruar dhe doktoruar nė Prishtinė dhe nė Zagreb.

Ka pėrvojė 33-vjeēare nė mikrobiologjinė klinike, duke qenė ligjėruese nė Universitetin e Prishtinės dhe pjesėmarrėse me prezantime tė shumta nė konferenca e simpoziume tė ndryshme ndėrkombėtare nė dhjetėra shtete tė Europės, por edhe nė Amerikė, Kanada, Rusi.

Ka qenė anėtare dhe kryetare e komisioneve tė shumta profesionale pėr punime e mbrojtje tė doktoraturave, magjistraturave, mentore dhe trajnuese e bashkėpunėtore e konsulente e kandidatėve, e specializantėve dhe e trupave tė ndryshme institucionale, qė i referohen lėndės sė Mikrobiologjisė.

Nė pozitat me pėrgjegjėsi udhėheqėse e angazhuar nė Laboratorin pėr Mikrobiologji tė Institutit Regjional pėr Shėndetėsi Publike nė Pejė, nė IKSHPK, bartėse e punės nė laboratorė pėr TB, ujė dhe ushqim, zoonoza. Koordinatore e rrethit tė laboratorėve referentė evropianė pėr diagnozėn e Morbilit dhe tė Rubelės nė Prishtinė.

Ėshtė lindur nė Raushiq tė Pejės, mė 2 prill 1954. Jeton nė Prishtinė, e martuar dhe ka dy fėmijė.

Ka 79 prezantime dhe eksperienca ndėrkombėtare e 17 publikime, siē janė:

  • INFECTION CONTROL-UPDATES, Kapitulli 4 Infection Control in Developing World 65, Lul Raka dhe Gjyle Mulliqi-OSMANI, Redaktuar nga Christopher Sudhakar, Publikuar nė shkurt, 2012
  • Gj.Mulliqi-OSMANI, L.Raka, D.Zoutman, J.P.Horcajada: MIKROBIOLOGJIA E SEPSĖS, Prishtinė, 2008
  • Gj.Mulliqi-OSMANI dhe L.Raka: MOSTRIMI NĖ MIKROBIOGJINĖ KLINIKE, Prishtinė, 2005
  • MEDICAL MICROBIOLOGY AND IMMUNOLOGY, Libėr Online, South Carolina University & Prishtina University, 2007 http://pathmicro.med.sc.edu/Albanian/intro-alb.htm
  • Redaktore e pėrkthimit ‘’KONTROLLI I INFEKSIONEVE: PARIMET THEMELORE DHE EDUKIMI, titulli origjinal “Infection Control: basic concepts and training”, IFIC 2003
  • Recensente e doracakut “Higjiena e duarve nė kujdesin shėndetėsor”, autor Lul Raka, Didier Pittet, Benedettws Allegranzi dhe Gertie van Knippenberg-Gordebeke, shtator 2010
  • Gj.Mulliqi-OSMANI, L.Raka, D.Zoutman, J.P.Horcajada: MIKROBIOLOGJIA E SEPSĖS, Prishtinė, 2008
  • Gj.Mulliqi-OSMANI dhe L.Raka: MOSTRIMI NĖ MIKROBIOLOGJINĖ KLINIKE, Prishtinė, 2005 MEDICAL MICROBIOLOGY AND IMMUNOLOGY-On-line textbook, South Carolina University & Prishtina University, 2007

orari i punės

Nga ora 08,00 – deri 20,00

Tė shtunėn nga ora 08,00 – deri nė orėn 17,00

Tė dielėn nuk punohet

adresa

Prishtinė, Dardania, Bulevardi Bill Klinton BL-9 LB-1 nr. 4